Słownik Pojęć Pirotechnicznych

NEC

To łączna zawartość materiału wybuchowego lub całkowita gramatura mieszanki wybuchowej netto. Jest
całkowitą masą substancji oraz mieszanek zawartych w produkcie pirotechnicznym lub materiale  wybuchowym, bez opakowania, obudowy itd. Do gramatury NEC zalicza się cała mieszkanka wybuchowa, lont, opóźniacz, lift (ładunek miotający) oraz flara, gwiazdki pirotechniczne a także i inne dodatki.

NWP

Oznaczenie znajdujące się na starej pirotechnice. Jest to umowny certyfikat zaświadczający o bezpieczeństwie i legalności użytkowania danego produktu pirotechnicznego dla osób pełnoletnich. Skrót NWP oznacza frazę „nie wymaga pozwolenia”. Nieścisłości z wypuszczaniem produktów NWP na rynek uregulowała Unia Europejska zastępując je kosztownym, unijnym certyfikatem CE, który w konsekwencji znacząco ograniczył rynek pirotechniczny i osłabił nowe produkty aby przeszły certyfikację. Całkowite wycofanie pirotechniki ze starymi oznaczeniami NWP ze sprzedaży w sklepach nastąpiło w lipcu 2017. Od tego czasu sklepy nie mogą sprzedawać żadnych produktów z NWP, lecz posiadanie ich prywatnie jest całkowicie dozwolone i jest w pełni legalne.

Compound

Wyrzutnia stworzona z kilku mniejszych, osobnych części, złączonych ze sobą w całość, dzięki czemu
pojedynczy element nie przekracza 500g NEC. Compound pozwala na zakupienie ogromnych, wieloelementowych wyrzutni zawierających dużą ilość mieszanki wybuchowej NEC odpalanych za pomocą jednego lontu. Rozwiązanie to jest idealne do stworzenia niewielkiego pokazu, który może mieć nawet kilka tysięcy strzałów.

Zestaw DSO

Kilka wyrzutni złączonych (compound), połączonych lontem, dzięki czemu samemu można odpalić
pokaz fajerwerków bez specjalistycznej wiedzy i zezwoleń. Jest to w pełni bezpieczne a jednocześnie tańsze
rozwiązanie niż pokaz wykonywany przez ekipę profesjonalistów.

Szelka

Potoczna nazwa pochodząca od słowa “shells” dla bomby pirotechnicznej o charakterystyce budowy kulistej
lub cylindrycznej. Przeznaczona jest głównie dla profesjonalistów do wykorzystywania w rozbudowanych pokazach pirotechnicznych. Istnieją jednak produkty o mniejszym kalibrze (np. 1,5” lub 1,75”), których odpalanie nie wymaga żadnych uprawnień ani koncesji, dzięki czemu można je legalnie nabywać i użytkować po ukończeniu 18 roku życia. Aby odpalić bombę pirotechniczną, należy wyposażyć się w rurę odpowiedniego kalibru wykonaną z fiberglassu.

Moździerz

Zestaw składający się z rury wykonanej z twardego kartonu lub fiberglassu oraz szelek. Należy do pirotechniki amatorskiej, dzięki czemu można z niego korzystać bez żadnych pozwoleń. Umożliwia pojedynczy wystrzał o efektach różnego rodzaju, zarówno wizualnych, jak i hukowych. W przeciwieństwie do single shotów, moździerz nadaje się do ponownego użycia oraz wielu kolejnych aplikacji ładunku. Zazwyczaj w zestawie znajduje się kilka szelek.

Single shot

Pojedynczy ładunek umieszczony w papierowej rurce, podzielonej na ładunek miotający (lift) oraz pocisk z opóźniaczem prowadzący do komory zawierającej efektowe gwiazdki pirotechniczne lub mieszankę wybuchową. Całość po odpaleniu wystrzela pod ciśnieniem i eksploduje w powietrzu, dając efekt wizualny lub mocny huk.

Czy jesteś pełnoletni? Ta strona wymaga ukończenia 18 lat. Potwierdź swój wiek, aby wyświetlić zawartość, lub kliknij „Nie”, aby wyjść.